Bądź bliżej technologii RFID

Dlaczego biznes sięga po RFID?

Niniejszy artykuł jest krótkim streszczeniem prezentacji, która miała miejsce podczas webinaru „Dlaczego biznes sięga po RFID”. Mamy nadzieję, że przedstawi on jasno, dlaczego technologia radiowa jest przyszłością i jakie można uzyskać korzyści. Coraz więcej firm szuka RFID w biznesie, który prowadzą.

Więcej na ten temat można znaleźć na Naszym kanale LinkedIn klikając tutaj.

Start-up… z 30 letnim doświadczeniem

ISS RFID wywodzi się ze spółki Silny&Salamon, która od 1989 r. zajmuje się zabezpieczeniami i opakowaniami. Przez ten czas świat zmienił się nie do poznania, pojawiły się nowe możliwości technologiczne, a zarazem nowe potrzeby i rosnące wymagania rynku. Naszą odpowiedzią była firma ISS RFID – łącząca wieloletnie doświadczenie, z tworzenia rozwiązań dla sektora transportu i logistyki, z ekspercką wiedzą naukowców z polskich uczelni. Razem ze specjalistami z Politechniki Gdańskiej, zaprojektowaliśmy, innowacyjną na skalę światową, plombę RFID, która informowała o naruszeniu ładunku (tamper evidence). W 2017 r. zaprezentowaliśmy prototyp na targach w USA, a rok później zdobyliśmy tytuł najlepszego startupu w programie Space3ac. Stawiamy na nieustanny rozwój – teraz dostarczamy już nie tylko plomby, ale pełne systemy RFID. W tym roku zrealizowaliśmy nasze największe wdrożenie – zautomatyzowaliśmy procesy kontroli wysyłki 25 tysięcy boksów w centrum logistycznym Rossmanna.

Co to jest RFID?

RFID to technologia identyfikacji drogą radiową. Używamy jej na co dzień, np. płacąc zbliżeniowo – to przykład rozwiązania pasywnego, które nie wymaga użycia baterii, bo chip jest pobudzany w momencie odczytu. Jeśli chcemy nie tylko zidentyfikować przedmiot, ale lokalizować go w czasie rzeczywistym i znać jego stan, musimy sięgnąć po rozwiązania aktywne, które stale komunikują się z czytnikiem. Znaczniki mogą być również wspomagane bateryjnie, co umożliwi dodatkowo kontrolę temperatury, wilgotności, przeciążeń i innych parametrów.

rfid w biznesie drukowanie

Korzyści z zastosowania RFID

  • Tagi RFID biją na głowę kody kreskowe. Nie muszą być widoczne, można je odczytywać z dużej odległości, sczytując całe palety towaru na raz, nie ścierają się i nie blakną.
  • Skrócenie czasu inwentaryzacji. U naszego klienta odnotowaliśmy redukcję ze 150 do 3 godzin. Nie ma już potrzeby angażowania 15 pracowników na cały dzień, bo obecnie wykonuje to 2 pracowników, pracując przy tym po 1,5 godziny.
  • Zmniejszenie kosztów inwentaryzacji. Wynika to nie tylko z mniejszych nakładów pracy, ale także z braku konieczności zamykania sklepu czy magazynu.
  • Skrócenie czasu lokalizacji produktów. Każdy znacznik RFID ma swój unikalny numer, a analizując moc emitowanego sygnału, możemy dokładnie poznać położenie w magazynie. Pomaga to w szybkim i bezbłędnym kompletowaniu zamówień, a także w realizacji zasady FIFO – „first in first out”, nie będziemy mieli towaru zalegającego na półce.
  • Poprawa dokładności stanów magazynowych. Wiemy, gdzie są produkty, w jakim są stanie i ile ich jest. Umożliwia to efektywne zarządzanie towarem i realizowanie dostaw „just in time”, a więc uzupełnianie towaru nie na zapas, a wtedy, gdy jest to potrzebne.
  • Monitorowanie i kontrola łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym. Często firmy mają problem z ustaleniem, na jakim etapie realizacji jest dostawa przesyłki lub partii towaru. Rozwiązaniem jest oznaczanie pojemników, boksów, czy kontenerów transportowych, tagami RFID. Pomagają one nie tylko w ich dokładnym lokalizowaniu, ale także wysyłają informację o ich otwarciu czy nieuprawnionym naruszeniu. Od naszych klientów wiemy, że w wielu przypadkach sklepy przyjmowały nawet pomyłkową dostawę, bo towar przecież zawsze się sprzeda. Z kolei inne oddziały na tym cierpiały, bo nie otrzymywały zamówionego towaru. Po wprowadzeniu naszych systemów to się nie zdarza.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa towaru. Zwykle liczy się na uczciwość kierowców, rzetelność dostawców… My liczymy efekty. W swojej ofercie mamy rozwiązania tamper evidence, które w chwili otwarcia ulegają zniszczeniu i wysyłają sygnał. To działa ze 100% skutecznością.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Wyposażamy ich w karty identyfikacyjne lub tagi wszyte w odzież ochronną. Takie rozwiązania są bardzo pomocne w sytuacjach kryzysowych np. w przypadku ewakuacji — możemy szybko określić, czy wszyscy są obecni w punkcie zbiórki. Tak samo oznakować możemy pojazdy, a w efekcie zautomatyzować otwieranie bram i wiedzieć, kto wjeżdża na teren firmy i kto z niego wyjeżdża. Zamontowanie anten RFID na wózkach widłowych zmniejsza ryzyko wypadków — możemy ostrzegać kierowcę przed wtargnięciem któregoś z pracowników pod koła lub nawet wprowadzić system automatycznie zatrzymujący wózek w takiej sytuacji.
rfid w biznesie

Wdrożenie w centrum logistycznym Rossmanna

W magazynie znajduje się 37 doków wysyłkowych. Każdy z nich wyposażyliśmy w 4 anteny i 1 czytnik RFID. Te umożliwiają weryfikację, czy pojemniki transportowe są ładowane w odpowiedni sposób, do właściwego samochodu oraz przekazują informacje, czy wyjeżdżają w dobrym terminie do odpowiedniego sklepu. Projekt zakładał pełne zautomatyzowanie magazynu, co skutkuje zmniejszeniem czasochłonności, redukcją kosztów związanych z załadunkiem oraz jego absolutną dokładność. Do tej pory przy każdym doku pracowały 3 osoby — kierowca, magazynier i osoba kontrolująca pracę. Teraz w procesie logistycznym uczestniczy wyłącznie kierowca. Po przyłożeniu przez niego karty, system wydaje odpowiednie boksy do załadowania i daje zielone światło, gdy można już ruszać.

Inne rozwiązania magazynowe

Kolejny z naszych klientów miał problem z lokalizowaniem w magazynie sprzętu do testowania komponentów elektronicznych oraz produktów odkładanych na półki. Wyposażyliśmy pomieszczenie w anteny RFID oraz przekazaliśmy pracownikom czytniki ręczne. Największą bolączką systemów RFID jest dopasowanie ich do specyficznych wymagań danej przestrzeni — rozwiązanie działające w jednym zakładzie może nie działać w innym. My sobie z tym poradziliśmy. U naszych klientów przeprowadzamy pilotaże, czyli krótkie, małe wdrożenia, podczas których instalujemy sprzęt i dajemy możliwość przetestowania w tych konkretnych warunkach. Wtedy też dokonujemy kalibracji systemu i dopasowujemy go do pomieszczeń, w których ma funkcjonować. U innego klienta nasz system weryfikuje kartony zbiorcze, w których znajdują się tysiące produktów. Tu, oprócz czytników ręcznych i anten, zainstalowaliśmy bramę RFID. To gotowe rozwiązanie „plug&play”, które umożliwia sczytanie zawartości przejeżdżających wózków z towarem.