Bądź bliżej technologii RFID
ISS RFID Sp. z o.o.
ul. Druskiennicka 20
81-533 Gdynia
biuro@issrfid.com
tel.: +48 502 077 625
© 2023 ISS RFID. Wszystkie prawa zastrzeżone
Znajdź nas także tutaj:
Niniejszy artykuł jest krótkim streszczeniem prezentacji, która miała miejsce podczas webinaru „Dlaczego biznes sięga po RFID”. Mamy nadzieję, że przedstawi on jasno, dlaczego technologia radiowa jest przyszłością i jakie można uzyskać korzyści. Coraz więcej firm szuka RFID w biznesie, który prowadzą.
Więcej na ten temat można znaleźć na Naszym kanale LinkedIn klikając tutaj.
ISS RFID wywodzi się ze spółki Silny&Salamon, która od 1989 r. zajmuje się zabezpieczeniami i opakowaniami. Przez ten czas świat zmienił się nie do poznania, pojawiły się nowe możliwości technologiczne, a zarazem nowe potrzeby i rosnące wymagania rynku. Naszą odpowiedzią była firma ISS RFID – łącząca wieloletnie doświadczenie, z tworzenia rozwiązań dla sektora transportu i logistyki, z ekspercką wiedzą naukowców z polskich uczelni. Razem ze specjalistami z Politechniki Gdańskiej, zaprojektowaliśmy, innowacyjną na skalę światową, plombę RFID, która informowała o naruszeniu ładunku (tamper evidence). W 2017 r. zaprezentowaliśmy prototyp na targach w USA, a rok później zdobyliśmy tytuł najlepszego startupu w programie Space3ac. Stawiamy na nieustanny rozwój – teraz dostarczamy już nie tylko plomby, ale pełne systemy RFID. W tym roku zrealizowaliśmy nasze największe wdrożenie – zautomatyzowaliśmy procesy kontroli wysyłki 25 tysięcy boksów w centrum logistycznym Rossmanna.
RFID to technologia identyfikacji drogą radiową. Używamy jej na co dzień, np. płacąc zbliżeniowo – to przykład rozwiązania pasywnego, które nie wymaga użycia baterii, bo chip jest pobudzany w momencie odczytu. Jeśli chcemy nie tylko zidentyfikować przedmiot, ale lokalizować go w czasie rzeczywistym i znać jego stan, musimy sięgnąć po rozwiązania aktywne, które stale komunikują się z czytnikiem. Znaczniki mogą być również wspomagane bateryjnie, co umożliwi dodatkowo kontrolę temperatury, wilgotności, przeciążeń i innych parametrów.
W magazynie znajduje się 37 doków wysyłkowych. Każdy z nich wyposażyliśmy w 4 anteny i 1 czytnik RFID. Te umożliwiają weryfikację, czy pojemniki transportowe są ładowane w odpowiedni sposób, do właściwego samochodu oraz przekazują informacje, czy wyjeżdżają w dobrym terminie do odpowiedniego sklepu. Projekt zakładał pełne zautomatyzowanie magazynu, co skutkuje zmniejszeniem czasochłonności, redukcją kosztów związanych z załadunkiem oraz jego absolutną dokładność. Do tej pory przy każdym doku pracowały 3 osoby — kierowca, magazynier i osoba kontrolująca pracę. Teraz w procesie logistycznym uczestniczy wyłącznie kierowca. Po przyłożeniu przez niego karty, system wydaje odpowiednie boksy do załadowania i daje zielone światło, gdy można już ruszać.
Kolejny z naszych klientów miał problem z lokalizowaniem w magazynie sprzętu do testowania komponentów elektronicznych oraz produktów odkładanych na półki. Wyposażyliśmy pomieszczenie w anteny RFID oraz przekazaliśmy pracownikom czytniki ręczne. Największą bolączką systemów RFID jest dopasowanie ich do specyficznych wymagań danej przestrzeni — rozwiązanie działające w jednym zakładzie może nie działać w innym. My sobie z tym poradziliśmy. U naszych klientów przeprowadzamy pilotaże, czyli krótkie, małe wdrożenia, podczas których instalujemy sprzęt i dajemy możliwość przetestowania w tych konkretnych warunkach. Wtedy też dokonujemy kalibracji systemu i dopasowujemy go do pomieszczeń, w których ma funkcjonować. U innego klienta nasz system weryfikuje kartony zbiorcze, w których znajdują się tysiące produktów. Tu, oprócz czytników ręcznych i anten, zainstalowaliśmy bramę RFID. To gotowe rozwiązanie „plug&play”, które umożliwia sczytanie zawartości przejeżdżających wózków z towarem.