ISS Inwentaryzacja

system RFID wspierający proces inwentaryzacji

Korzyści

  • Przyspieszenie procesu inwentaryzacji oraz lepsza kontrola nad towarami

  • Zwiększanie częstotliwości przeprowadzanych kontroli stanów

  • Weryfikacja obecności środków trwałych

  • Automatyczne tworzenie raportów

Opis:

System ISS Inwentaryzacja jest to system RFID wspierający proces inwentaryzacji poprzez wyposażenie elementów i środków trwałych w trwałe znaczniki (tagi) RFID oraz identyfikowanie ich w przeciągu kilku sekund. Identyfikacja położenia towarów z dokładnością do wskazanej strefy/lokalizacji, możliwość tworzenia dowolnej ilości lokalizacji oraz lokalizowania w niej produktów przy pomocy analizy siły sygnału – szukanie konkretnych środków trwałych w celu naprawy/serwisu.

Co to jest inwentaryzacja RFID?

Inwentaryzacja RFID wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji znaczników RFID, a tym samym przedmiotów. Tagi RFID przymocowane do obiektów, wysyłają sygnały radiowe o odpowiedniej częstotliwości, które są odbierane i obrazowane przez czytnik RFID. W praktyce taka zdalna metoda zbierania danych o produktach pozwala na szybką inwentaryzację towaru bez konieczności zaglądania w każdy zakątek np. magazynu czy pokoju. Komunikacja pomiędzy czytnikiem a tagiem RFID nie wymaga bezpośredniej widoczności, tzn. oznaczone tagami produkty w większości przypadków nie muszą być widoczne, aby zostały prawidłowo odczytane. Dzięki temu możesz zlokalizować środki trwałe bez konieczności szukania wizualnych oznaczeń lub próby rozszyfrowania startego nadruku.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Co to jest technologia RFID poświęconym szerszemu opisowi tematyki RFID. Znajdują się tam informacje o tym jak działa technologia RFID oraz co zawiera tag RFID i z czego się składa.

Dodatkowo zapraszamy Państwa na nasze konto na linkedin oraz do zapoznania się z artykułem odnośnie RFID w biznesie. Tutaj także znajduje się wiele informacji, które obrazują jak dużo zastosowań ma technologia RFID.

Dlaczego inwentaryzacja RFID a nie tradycyjna metoda?

Zarówno tradycyjna inwentaryzacja ręczna lub z wykorzystaniem kodów kreskowych jak i inwentaryzacja RFID mają swoje wady i zalety — jak to w życiu bywa, nic nie jest idealne. Co w takim razie sprawia, że RFID wygrywa z tradycyjnymi metodami podczas inwentaryzacji?

  • W przypadku kodów kreskowych, jak i ręcznej inwentaryzacji, konieczny jest bliski kontakt z produktem — musisz zlokalizować etykietę i spisać jej parametry/nazwę lub zeskanować ją przy pomocy czytnika kodów kreskowych. RFID pozwala na odczytanie taga RFID z odległości nawet kilku metrów.
  • Bywa, że etykiety z kodami kreskowymi z czasem ulegają uszkodzeniu lub nadrukowany kod staje się mniej czytelny. Zdarza się, że identyfikacja produktu za pomocą kodu kreskowego lub zwykłej etykiety z nadrukiem jest całkowicie niemożliwa, lub mocno utrudniona. I tu z pomocą przychodzi nam technologia RFID. Tagi RFID działają na odległość, a wszystkie dane, które są potrzebne do identyfikacji produktu znajdują się w jej pamięci. Dzięki temu, gdy nadruk wizualny zostanie uszkodzony to wszelkie informacje można odczytać za pomocą czytnika RFID.
  • Wykonanie inwentaryzacji przy wykorzystaniu z kodów kreskowych jest znacznie bardziej czasochłonne niż w przypadku RFID. Kody kreskowe umożliwiają odczyt tylko jednej etykiety naraz, a technologia radiowa pozwala na odczyt nawet 100 etykiet (produktów) na sekundę. Dzięki temu możesz zinwentaryzować całe biuro w przeciągu kilku minut.

Dlaczego technologia RFID to odpowiedni wybór do inwentaryzacji?

Odczyt na odległość bez konieczności widzenia danego produktu. Nie trzeba zaglądać we wszystkie zakamarki pokoju, magazynu czy wspinać się po drabinie albo krześle, aby zinwentaryzować rzeczy znajdujące się w szafce pod sufitem. Czy możesz to sobie wyobrazić? Nie musisz zastanawiać się, kombinować, jak odpowiednio przeczytać oznaczenie lub jak przyłożyć czytnik do kodu kreskowego, który ktoś nakleił w bardzo trudno dostępnym miejscu (zapewne chcąc go uchronić, przed zatarciem nadruku). Wchodzisz do pokoju, naciskasz spust na czytniku … i voilà tagi RFID odczytywane są w dowolnej orientacji taga lub czytnika, bez konieczności szukania umiejscowienia oznaczenia RFID. Jakie to proste, prawda? Dzięki odczytowi wielu produktów jednocześnie, co w znaczący i widoczny sposób przyśpiesza i ułatwia cały proces inwentaryzacji. Tagi RFID są trwalsze niż kody kreskowe, co zmniejsza prawdopodobieństwo ich uszkodzenia i braku czytelności, a tym samym zmniejsza potrzebę ręcznej weryfikacji środków trwałych.

Podsumowując, co osiągamy dzięki inwentaryzacji RFID?

  • znacznie zmniejszone koszty pracy

  • optymalizację i skrócenie czasu procesu inwentaryzacji

  • zmniejszenie zaangażowania pracowników w procesie inwentaryzacji

  • identyfikowanie środków trwałych w krótkim czasie

  • zwiększenie widoczności i dostępności środków przy inwentaryzacji

  • eliminację “ręcznej” potrzeby weryfikacji środków trwałych

  • eliminację pomyłek, wynikających z błędu ludzkiego

Jak działa inwentaryzacja RFID?

Cały proces poprawnej inwentaryzacji RFID można podzielić na trzy części:

Kodowanie etykiet RFID – jest to proces zapisywania informacji w systemie RFID, łączącej dany tag z danym środkiem trwałym.

Oznaczanie produktów tagami RFID – jest to proces polegający na oznaczeniu środków trwałych bądź elementów wyposażenia znacznikami RFID. W większości przypadków etykiety RFID posiadają warstwę kleju, która zapewnia trwały montaż. Po umieszczeniu znacznika możemy w systemie RFID dodać zdjęcie identyfikujące dany element.

Odczyt oznaczonych środków trwałych – inwentaryzacja produktów za pomocą czytnika ręcznego. Przykładowo jeden z pracowników robi inwentaryzację środków trwałych znajdujących się w magazynie. System zawiera informacje, jakie produkty powinny się w nim znajdować. Pracownik wykonuje inwentaryzację względem lokalizacji, a system sprawdza zgodność odczytanych produktów ze stanem, który powinien się tam znaleźć i zwraca odpowiednie informacje w formie listy produktów znalezionych i nieznalezionych.

Gdzie warto skorzystać z inwentaryzacji RFID?

Technologię RFID można zastosować do inwentaryzacji różnego typu środków trwałych. Za pomocą RFID można dokonać inwentaryzacji m.in. mebli, sprzętu elektronicznego, narzędzi czy tekstyliów jak odzież robocza lub ręczniki — typy środków trwałych, które można zintegrować z technologią RFID mogą być bardzo zróżnicowane.

Czy RFID można połączyć z istniejącym systemem w firmie?

Jak najbardziej! Używając odpowiedniego oprogramowania, technologię RFID można dołączyć do istniejącego już systemu, co może znacznie ułatwić wymianę danych z przykładowo systemami ERP czy systemami księgowymi.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a inwentaryzacją środków trwałych za pomocą technologii RFID, zapraszamy do kontaktu z naszym Zespołem za pomocą formularza, maila lub telefonu.

Chcesz wprowadzić RFID w swojej firmie? Zapraszamy na darmową konsultację telefoniczną — napisz do nas na konsultacje@issrfid.pl

Skontaktuj się z nami

z przyjemnością odpowiemy na twoje pytania

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie korzyści dla Twojego biznesu mogą przynieść rozwiązania RFID, z przyjemnością o nich opowiemy i przygotujemy dedykowaną ofertę. Zostaw dane kontaktowe, oddzwonimy w ciągu 24 godzin.

biuro@issrfid.com
tel.: +48 502 077 625
NIP: 5862302753

Wypełnij potrzebne dane:

*Jest to pole obowiązkowe. Należy je wypełnić, aby wysłać wiadomość.

ISS RFID Sp. z o.o.
ul. Druskiennicka 20
81-533 Gdynia

issrfid logo stopka


ISS RFID Sp. z o.o.
ul. Druskiennicka 20
81-533 Gdynia
biuro@issrfid.com
tel.: +48 502 077 625

© 2023 ISS RFID. Wszystkie prawa zastrzeżone

Znajdź nas także tutaj: