przeprosiny

Bądź bliżej technologii RFID

Technologia RFID w służbie zdrowia

RFID w służbie zdrowia

Technologia RFID (Radio Frequency Identification) jest stosowana w opiece zdrowotnej do wielu różnych celów, takich jak:

  • elektroniczne śledzenie pacjentów
  • Zarządzanie zapasami
  • zabezpieczenie i kontrola dostępu do pomieszczeń
  • zabezpieczenie kontrola dostępu do sprzętu medycznego
  • lokalizacja sprzętu medycznego
  • śledzenie łańcucha dostaw leków

Wykorzystanie RFID w opiece zdrowotnej przynosi szereg korzyści, takich jak zwiększona wydajność, oszczędność kosztów i poprawa bezpieczeństwa pacjentów.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Co to jest technologia RFID poświęconym szerszemu opisowi tematyki RFID. Znajdują się tam informacje o tym jak działa technologia RFID oraz co zawiera tag RFID i z czego się składa.

Dodatkowo zapraszamy Państwa na nasze konto na linkedin oraz do zapoznania się z artykułem odnośnie RFID w biznesie. Tutaj także znajduje się wiele informacji, które obrazują jak dużo zastosowań ma technologia RFID.

rfid służba zdrowia

Elektroniczne śledzenie pacjentów za pomocą RFID

Znaczniki RFID mogą być wykorzystywane do śledzenia pacjentów w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej, zapewniając, że otrzymują oni właściwą opiekę we właściwym czasie. Z racji długiego pobytu w szpitalu często bywa tak, że pacjent przemieszcza się po budynku szpitala bądź opuszcza go bez zgody lekarza. Kontrola pacjentów wcale nie musi być trudna, aby zadbać o ich bezpieczeństwo. Na początku wizyty w szpitalu każdy pacjent dostaje kartę i identyfikator pacjenta. Jak identyfikator to, czemu nie z tagiem RFID w środku? Dzięki temu personel będzie mógł na bieżąco i w każdej chwili sprawdzić pacjenta.

Tradycyjna metoda zapisywania tego co dany pacjent musi przyjmować i czy dany lek został wydany są zbierane na karcie pacjenta, która często dołączona jest do łóżka, na którym leży pacjent. Etykiety RFID w postaci elastycznych opasek można przymocować na rękę pacjenta, dzięki czemu personel może szybko i łatwo zlokalizować pacjentów i monitorować ich ruchy oraz zakres przyjętych leków.

Zarządzanie zapasami

Technologię RFID można wykorzystywać do śledzenia materiałów medycznych, leków i innych elementów w placówkach opieki zdrowotnej. Pomaga to ograniczyć nadmiar leków, które z czasem tracą datę ważności i zapewnić, że odpowiednie materiały są dostępne w razie potrzeby. Często bywa tak a szczególnie w dużych placówkach, jakimi są szpitale, że czegoś jest za dużo a czegoś za mało. Bywa, że gdy coś jest pilnie potrzebne, trzeba poczekać na dostawę tego np. z innego szpitala. Zapobiec temu może właśnie technologia radiowa, którą można zastosować do kontroli zasobów i zniwelować nadmiarowość leków lub ich braki.

Zabezpieczenie i kontrola dostępu do pomieszczeń i sprzętu medycznego

Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczenie pomieszczeń i sprzętu medycznego przed osobami, które nie powinny w nich przebywać lub z nich korzystać. Mowa tutaj o zabezpieczeniu np. sal operacyjnych, biur i laboratoriów, ale także wszelkiego sprzętu medycznego. Technologia RFID pomoże ograniczyć dostęp do wrażliwych obszarów tylko dla upoważnionych pracowników. System RFID, może także zapisywać historię dostępów do danego pomieszczenia co sprawi, że będzie można prześledzić kto korzystał z danego pomieszczenia oraz jak długo.

Lokalizacja sprzętu medycznego

Tagi RFID mogą być również wykorzystywane do śledzenia sprzętu i innych aktywów w placówkach służby zdrowia. Sprzęt w tego rodzaju placówkach jest drogi a czasami trudno nad wszystkim zapanować i mieć nad każdym sprzętem kontrolę. Bywa także, że danego sprzętu brakuje, ponieważ np. się zniszczył bądź zgubił. RFID pomaga zapobiec utracie lub kradzieży i zapewnia, że sprzęt jest dostępny w razie potrzeby.

Śledzenie leków

Technologię RFID można wykorzystać do śledzenia leków w całym łańcuchu dostaw, od produkcji do wydawania. Pomaga to zapewnić, że leki są odpowiednio przechowywane, transportowane i podawane, co zmniejsza ryzyko błędów i braków.

Zalety zastosowania RFID w służbie zdrowia

  • Poprawa bezpieczeństwa pacjentów: Technologia RFID może pomóc w zapobieganiu błędom medycznym, takim jak podanie pacjentowi niewłaściwego leku, poprzez dokładne śledzenie informacji o pacjencie i lekach.

  • Zwiększona efektywność: Technologia RFID może usprawnić działania opieki zdrowotnej poprzez automatyzację zarządzania zapasami, zmniejszając potrzebę ręcznego śledzenia i liczenia materiałów eksploatacyjnych i sprzętu.

  • Technologia RFID może pomóc organizacjom opieki zdrowotnej w śledzeniu sprzętu medycznego, takiego jak wózki inwalidzkie, monitory i pompy infuzyjne, zmniejszając prawdopodobieństwo zagubienia lub nieprawidłowego umieszczenia przedmiotów.

  • Technologia RFID może zapewnić dokładniejsze i bardziej aktualne informacje o pacjentach i zapasach, usprawniając podejmowanie decyzji i opiekę nad pacjentami.

Wady zastosowania RFID w służbie zdrowia

  • Wdrożenie technologii RFID może być kosztowne, szczególnie dla mniejszych organizacji opieki zdrowotnej. Koszt sprzętu, oprogramowania i infrastruktury RFID może stanowić barierę dla przyjęcia technologii.

  • Technologia RFID budzi obawy dotyczące prywatności, szczególnie w związku ze śledzeniem pacjentów i ich danych osobowych. Organizacje opieki zdrowotnej muszą zapewnić, że posiadają odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu ochrony danych pacjentów.

  • Technologia RFID może być podatna na problemy techniczne, takie jak zakłócenia ze strony innych urządzeń elektronicznych lub częstotliwości radiowych, które mogą wpływać na dokładność i niezawodność systemu.

  • Niektórzy pracownicy służby zdrowia mogą być oporni wobec stosowania technologii RFID, zwłaszcza jeśli wiąże się to ze zmianami w ich sposobie pracy lub procesach. Aby zapewnić udaną adopcję, może być wymagane szkolenie i wsparcie.

issrfid logo stopka


ISS RFID Sp. z o.o.
ul. Druskiennicka 20
81-533 Gdynia
biuro@issrfid.com
tel.: +48 502 077 625

© 2023 ISS RFID. Wszystkie prawa zastrzeżone

Znajdź nas także tutaj: